اراک , خیابان دکتر حسابی
ساختمان دکتر حسابی , واحد 6
09010902193
08632216779
support@alummarket.com
sales@alummarket.com

رنگ پودری الکترواستاتیک

رنگ پودری الکترواستاتیک

همانطور از نام این رنگ مشخص است، علاوه بر سایر رنگ های معمول که به صورت مایع می باشند، رنگ پودری الکترو استاتیک به صورت جامد و در حالت پودری تولید و نگهداری می شوند. رنگ پودری همانند رنگ مایع شامل رزین، هاردنر(جزء خشک کننده)، پیگمنت (رنگ دهنده)، فیلر (پر کننده) و مواد افزودنی می باشند که هر کدام نقش خاص خود را در خصوصیات رنگ ایفا می کنند. تمامی مواد اولیه به صورت پودری مورد استفاده قرار می گیرند و نحوه ترکیب این مواد نیز مکانیسم خاص خود را داراست.

برای تهیه این پوشش ها ابتدا مواد اولیه به صورت مذاب با هم مخلوط می شوند، سپس مذاب بدست آمده سرد شده و طی ۲ مرحله به ذراتی مطلوب تبدیل می شوند.

رنگ پودری به دلیل نحوه استفاده و پاشش به رنگ الکترواستاتیک نیز شناخته می شود. مکانیسم پاشش و نشستن بر روی سطح، بر اساس باردار نمودن سطح فلز و پودر رنگ بوده و با جاذبه مثبت و منفی بین سطح و پودر نشستن رنگ بر روی سطح انجام می گیرد.

 

مزایای رنگ پودری :

برگشت پذیری و مقرون به صرفه بودن

بدون حلال و دوستدار محیط زیست

امکان دست یابی به ضخامت بالا بدون مشکل شره

ضایعات و پرت مواد بسیار اندک

خواص مکانیکی و ظاهری بسیار عالی

خطر آتش سوزی بسیار پایین

 

معایب رنگ پودری :

امکان تغییر از رنگ به رنگی دیگر در فرآیند تولید و مصرف وجود ندارد

عدم امکان دست یابی به ضخامت های بسیار نازک

عدم امکان اعمال بر روی قطعات بزرگ مانند کشتی ها …

نیاز به کوره جهت خشک شدن

دسته بندی رنگ پودری الکترواستاتیک از لحاظ رزین

رنگ پودری پلی استر

این پوشش ها بر پایه رزین پلی استر کربوکسیله می باشند و با واکنش شیمیایی بین رزین پلی استر و یک عامل پخت فعال تشکیل می شوند. این پوشش مقاومت بسیار مناسبی در برابر نور خورشید داشته و بدین منظور جهت کاربردهای بیرونی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله مصارف رنگ پودری پلی استر می توان در صنایع پروفیل آلومینیوم، دوچرخه و موتورسیکلت، قطعات اتومبیل، لوازم روشنایی و در پنجره آلومنیومی نام برد

 

رنگ پودری اپوکسی ـ پلی استر (Hybrid)

این پوشش ها به دلیل دارا بودن رزین اپوکسی در پایه آنها، تمایل به گچی شدن دارند و در برابر نور خورشید (اشعه UV) مقاومت مناسبی ندارند. لذا عموماً این پوشش ها برای کاربردهای داخلی که در معرض نور خورشید نیستند، استفاده می گردند. از جمله موارد استفاده آنها عبارت است از: لوازم خانگی و آشپزخانه، قفسه های انبار، رادیاتور، بخاری، قطعات الکتریکی و …

 

رنگ پودری اپوکسی

این پوشش ها از واکنش رزین اپوکسی و یک عامل شبکه کننده تشکیل می گردد. این پوشش ها مقاومت شیمیایی و خوردگی فوق العاده و خواص مکانیکی مناسبی دارند. اما در برابر تابش نور خورشید تمایل به گچی شدن دارند. لذا این رنگ ها در مصارف داخلی استفاده می شوند. با توجه به خواص خوب چسبندگی و خاصیت جدایش کاتدی پوشش های اپوکسی ، از این نوع رنگ ها در پوشش دهی شیرآلات، اتصالات آب، قطعات خودرو، لوله های نفت و گاز استفاده می گردد. امرزوه برای پوشش های لوله های نفت و گاز از پوشش های چند لایه استفاده می گردد که نوعی اپوکسی Fusion Bonded Epoxy می باشد.

 

رنگ پودری پلی یورتان

پوشش های پودری پلی یورتان نوع دیگری از پوشش های پودری است که از ترکیب رزین های پلی استر و عامل پخت ایزوسیاناتی حاصل می شوند. از خواص این رنگ ها می توان به مقاومت آب و هوایی و خواص خوردگی مناسب و همچنین بدست آوردن طرح های ظاهری متفاوت نام برد.

 

در روش رنگ آمیزی با رنگ الکترواستاتیک قطعات با باردار کردن رنگ انجام میشود،بدین صورت که رنگ دارای بار مثبت و قطعه دارای بار منفی میشود و باعث میشود که رنگ به قطعه چسبیده شده وپس از رنگ آمیزی  وارد کوره پخت رنگ میشود و در حدود ۲۰۰ درجه سانتیگراد ودر مدت زمان ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قطعه پخته میشود.

این فرآیند در شرکت آلوم مارکت توسط ربات های ساخت شرکت گما کشور سویس انجام میشود که در نوع خود جز پیشرفته ترین ماشین الات محسوب میشود  و این عملیات به صورت کاملا اتومات انجام میگیرد

 

اهمیت زیرسازی سطح، قبل از رنگ آمیزی با رنگ های کوره ای پودری

زیرسازی سطح یا آماده سازی سطح، مهم ترین مرحله برای اجرای رنگ کاری روی سطوح مختلف است. زیرسازی سطح نه تنها برای سطوح فلزی و رنگ آمیزی با رنگ کوره ای، بلکه برای تمام روش های رنگ آمیزی کاربرد دارد. تکنیک های آماده سازی سطوح، قبل از اِعمال رنگ، مهم ترین مرحله رنگ آمیزی است که دوام و طول عمر رنگ بر روی سطح را تضمین می کند. زیرسازی سطح شامل مراحلی است که یک سطح خاص را برای چسبندگی رنگ به آن آماده می کند. چسبندگی خوب به زیرسازی قوی نیاز دارد.

نمونه هایی از روش های زیرسازی سطح شامل استفاده از شستشو را با مواد شیمیایی، سند بلاست ، تمیز کاری با گریس و روغن های صنعتی، شویش با اسیدها، تثبیت فیلم های پلیمری بر روی سطح، زیرسازی با حرارت بالا و شعله و … می باشند. هر یک از روش های فوق نیازمند استانداردها و دستورالعمل های خاص است که توسط مهندسان و کارشناسان رنگ و پوشش تعیین می شوند.

در شرکت آلوم مارکت فرایند زیر سازی به صورت شیمیایی در واحد ابکاری شرکت و زیر نظر مهندسان شرکت انجام میگیرد.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.